Ș

Lucrările de întreținere pe drumul judeţean 109V Satu Lung – Giula au intrat în faza de asfaltare

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj aduce la cunoștința participanților la trafic şi a locuitorilor din zonă faptul că pe drumul județean 109V Satu Lung – Giula lucrările de întreținere au intrat în faza de așternere a covorului asfaltic.
     Acestea vizează un sector de drum în lungime de aproximativ 4 kilometri, de la km 11+400 până la km 15+390.
     În prealabil, au fost executate lucrări constând în tăierea lăstărișului din vecinătatea căii de rulare, reprofilarea drumului cu cilindrare cu adaos de piatră spartă, realizarea de șanțuri, aducerea la profil a acostamentelor, curățarea șanțurilor și rigolelor, precum și desfundarea podețelor.
     Pentru completa finalizare a lucrărilor se vor executa lucrări de realizare de acostamente, precum și lucrări de marcaje și semnalizare rutieră.

3 august 2020