Ș

Au fost finalizate lucrările de asfaltare pe drumul județean 103J Alunișu – Săcuieu – Vișagu

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a finalizat lucrările de asfaltare derulate pe drumul județean 103J Alunișu – Săcuieu – Vișagu. Acestea au fost executate exclusiv în acele intervale de timp în care condițiile meteorologice au fost favorabile și au permis desfășurarea acestui tip de lucrări.
     Asfaltarea a vizat un sector în lungime de 5,6 kilometri, de la kilometrul 7+000 până la kilometrul 12+600.
     Anterior, au fost executate lucrări constând în reprofilarea drumului cu cilindrare și adaos de piatră spartă, curățarea șanțurilor și a rigolelor, desfundarea și curățarea podețelor, tăierea lăstărișului din vecinătatea căii de rulare și așternerea stratului de balast stabilizat, ca lucrări premergătoare așternerii de covor asfaltic pe întreaga lungime a sectorului vizat.
     Nu în ultimul rând, pentru completa finalizare a lucrărilor, vor fi realizate acostamente, completări de acostamente, precum și marcaje și semnalizare rutieră.

29 iunie 2020