Ș

Pe drumul județean 107M Băișoara – Iara – Surduc – Buru (DN 75) – limită cu județul Alba au demarat lucrări ce se vor finaliza cu așternerea de covor asfaltic

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a demarat pe drumul județean 107M Băișoara – Iara – Surduc – Buru (DN 75) – limită cu judeţul Alba lucrări de întreținere ce se vor finaliza cu așternerea de covor asfaltic. Acestea vizează un sector de drum în lungime de 17,7 kilometri, de la kilometrul 24+300 până la kilometrul 42+000.
     Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: “Îmbunătățirea infrastructurii DJ 107M este extrem de importantă întrucât acesta traversează zone montane cu un real potențial de dezvoltare, turistică, dar nu numai, respectiv Băişoara, Valea Ierii, Buru. Totodată, acesta face legătura directă între drumurile naționale DN 1 (E60) și DN 75 care asigură accesul spre municipiul Cluj-Napoca și spre județul Bihor (DN 1), respectiv spre județul Alba (DN 75)”.
     În această fază se execută lucrări constând în frezarea asfaltului, în zonele deteriorate, ulterior urmând să se execute plombări cu îmbrăcăminte asfaltică, tratarea burdușirilor și alte lucrări pregătitoare în vederea așternerii covorului asfaltic.
     Pentru completa finalizare a lucrărilor urmează a se realiza și completări ale acostamentelor precum și marcaje și semnalizare rutieră.

7 aprilie 2020