Ș

Consiliul Județean Cluj a achiziționat nouă noi echipamente medicale de ultimă generație pentru Institutul Oncologic

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a achiziționat nouă noi echipamente și aparaturi medicale ultraperformante care au fost deja date în folosință în cadrul Institutului Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” din Cluj-Napoca.
     Valoarea acestor dotări de ultimă generație este de 500.000 de lei. Banii special alocați în acest scop de Consiliul Județean, din bugetul propriu al instituției, au fost folosiți pentru achiziționarea unei  mese chirurgicale cu accesorii, a două microtoame, patru sisteme de transport și transfer pacienți cu sistem rapid de curățare precum și a două echipamente pentru blocul alimentar al unității sanitare.
     Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, consideră că importanța noilor dotări e dată de faptul că acestea vin în sprijinul direct al echipei medicale în procesul de diagnosticare și tratare în condiții optime a pacienților.

15 ianuarie 2020