ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Luni, 26 Iunie 2017

Prima pagina > Comunicate > Şedinţa Comisiei Tehnice de Urbanism

Şedinţa Comisiei Tehnice de Urbanism

CONSILIUL JUDEŢEAN CLUJ

COMUNICAT DE PRESĂ

Consiliul Judeţean Cluj anunţă şedinţa publică a Comisiei Tehnice de Urbanism pentru dezbaterea Planului de Amenajare a Teritoriului Zonal Intercomunal Gilău, Floreşti, Apahida, Chinteni, Sânpaul, Jucu şi municipiul Cluj-Napoca. Proiectul analizează transportul aerian, trasportul rutier, transportul intermodal, transportul uşor urban de interes local, amenajarea teritoriului – regularizarea albiei râului Someşul Mic pe tronsonul Cluj-Napoca – Apahida, impactul condiţiilor de mediu, regimul juridic al terenurilor.
       Concret, vor fi luate în discuţie proiectele privind dezvoltarea aeroportului, dezvoltarea reţelei de drumuri existente şi creearea de noi relaţii (autostrăzile urbane de nord şi sud şi conexiunile necesare). Acest nou proiect al Planului  de Amenajare a Teritoriului Zonal Intercomunal Gilău, Floreşti, Apahida, Chinteni, Sânpaul, Jucu şi municipiul Cluj-Napoca este conform prevederilor Uniunii Europene în ceea ce priveşte  realizarea, dezvoltarea şi modernizarea reţelei de transport de interes naţional şi european.
        Evenimentul va avea loc mâine, joi, 22 mai, începând cu orele 10.30, în Sala Mare de Şedinţe a Palatului Administrativ.

Serviciul Relaţii Publice şi Dezvoltare Locală

Cluj-Napoca,