ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Sat, 18 Noiembrie 2017

Prima pagina > Comunicate > Clujenii, la inaltime la Targul de Fete

Clujenii, la inaltime la Targul de Fete

Ref. Clujenii, la inaltime la Targul de Fete de pe Muntele Gaina

Mii de oameni au participat sambata 22 si duminica 23 iulie 2017, la Targul de Fete de pe Muntele Gaina, una dintre cele mai importante sarbatori ale motilor, care are loc de peste 200 de ani in judetul Alba. Spectatorii s-au bucurat de un program divers, ce a cuprins expozitii ale mesterilor populari si spectacole folclorice sustinute de interpreti si ansambluri din mai multe zone ale tarii.
     Judetul Cluj a fost reprezentat cu succes de un grup instrumental din cadrul Orchestrei Profesioniste „Cununa Transilvana” a Centrului Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Cluj, institutie de cultura aflata in subordinea Consiliului Judetean Cluj. De asemenea, au  evoluat si membrii Ansamblului „Magura Calatele” care au pus in scena jocuri motesti, insotiti de interpreta de muzica populara Adriana Irimies, alaturi de tulnicaresele din comuna clujeana Belis. Cantecele instrumentale si vocale prezentate de clujeni, dar si jocurile traditionale au fost foarte apreciate si aplaudate de miile de spectatori veniti din toata tara la Targul de Fete de pe Muntele Gaina.
     Editia din acest an a evenimentului a debutat sambata, 22 iulie a.c., la ora 14:00, cu un moment evocator dedicat sarbatoririi a 193 de ani de la nasterea eroului si martirului national Avram Iancu. Momentul a avut loc la complexul muzeal care poarta numele ,,Craisorului Muntilor”, fiind organizat  de Societatea Cultural – Patriotica ,,Avram Iancu”, administratia publica locala si Consiliul Judetean Alba. Evocarea a debutat cu sunetele tulnicareselor din Avram Iancu, depuneri de flori la bustul eroului, urmate de discursuri ale istoricilor, oficialitatilor locale si judetene. Cel mai emotionant moment al evocarii dedicate lui Avram Iancu a fost reprezentatia lui Dumitru Farcas, care a cantat la taragot, a recitat poezii, fiind aplaudat indelung de cei prezenti.
     In centrul comunei Avram Iancu, manifestarile culturale au continuat cu targul mesterilor populari din judetul Alba si expozitia de fotografie etnografica ,,Timp stravechi”, evenimente organizate sub coordonarea Centrului de Cultura ,,Augustin Bena” Alba. De la ora 17:00 a avut loc un spectacol folcloric pe scena amplasata in curtea scolii, unde au evoluat mai multe ansambluri si solisti vocali.
     Duminica, 23 iulie a.c., sarbatoarea a continuat pe Muntele Gaina. De la ora 10:00 a fost savarsita o slujba de Te Deum si a avut loc un Ceremonial de depunere de coroane in memoria lui Avram Iancu – Erou al Natiunii Romane, alaturi de tulnicaresele din Avram Iancu si Fanfara „Augustin Bena” a judetului Alba. Apoi, de la ora 11:00, a inceput spectacolul de folclor, sustinut de Ansambluri folclorice si interpreti din judetele Gorj, Arad, Bihor, Cluj si Alba.
     Targul de Fete de pe Muntele Gaina este un eveniment ce se desfasoara anual in comuna Avram Iancu, dar si pe un platou montan la o altitudine de 1467 de metri, aceasta manifestare fiind mentionata prima data in documente in anul 1816. Aici se adunau locuitorii din Muntii Apuseni pentru a face schimb de produse dar era si un prilej pentru intalnirea si casatoria tinerilor din zone indepartate. In zilele noastre, Targul de Fete de la Gaina s-a transformat intr-o importanta sarbatoare folclorica.
     Incepand cu anul 2006, Targul de Fete de pe Muntele Gaina este marca inregistrata a Consiliului Judetean Alba si are ca slogan indemnul: „Hai pe Muntele Gaina, hai pe muntele dragostei!”.

24 iulie 2017