Index
Panorama
ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurism Miercuri, 24 Octombrie 2018
Sediul Consiliului judetean Cluj
ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurism FormulareContact

Prima pagina > Comunicate > Castigatori Olimpiada Mestesuguri Artistice Traditionale 2018

Castigatori Olimpiada Mestesuguri Artistice Traditionale 2018




CONSILIUL JUDETEAN CLUJ

Informare de presa
Ref. Olimpiada „Mestesuguri Artistice Traditionale” si-a desemnat castigatorii din acest an


     Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale (C.J.C.P.C.T.) Cluj, institutie de cultura care functioneaza in subordinea Consiliului Judetean, in parteneriat cu Inspectoratul Scolar Judetean Cluj si Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca, a derulat la finele saptamanii trecute Olimpiada ,,Mestesuguri Artistice Traditionale”, competitie scolara organizata anual.
     Astfel, salile Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca au rasunat de entuziasmul celor peste 90 de participanti, elevi de la 26 de scoli din Cluj-Napoca si din judet: Liceul Teoretic ,,Nicolae Balcescu", Liceul Teoretic ,,Avram Iancu", Clubul Copiilor Dej, Clubul Copiilor Gherla, Clubul Copiilor Huedin, Liceul Teoretic ,,Octavian Goga" Huedin, Liceul de Informatica ,,Tiberiu Popoviciu", Colegiul National Pedagogic ,,Gh. Lazar", Scoala Gimnaziala ,,Ioan Bob", Liceul de Arte Vizuale ,,Romulus Ladea", Seminarul Teologic Ortodox, Scoala Gimnaziala ,,Kos Karoly" Izvoru Crisului, Scoala Speciala CRDEII, Scoala Gimnaziala ,,Alexandru Vaida Voevod", Scoala Gimnaziala Caseiu – Rugasesti, Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca, Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca, Liceul Teoretic „Gh. Sincai” Cluj-Napoca, Scoala Gimnaziala „Ion Creanga” Cluj-Napoca, Scoala Gimnaziala Maguri-Racatau, Scoala Gimnaziala Maguri-Bogdanesti, Scoala Populara de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, Scoala Gimnaziala „Avram Iancu” Dej, Scoala Gimnaziala Mintiu Gherlii, Liceul Tehnologic „Henri Coanda” Dej, Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” Dej.
     Micii mestesugari si-au aratat maiestria in cadrul sectiunilor prelucrare – decorare lemn, pictura icoane pe sticla, realizare podoabe din margele, tesut, cusut, realizare elemente de port popular, incondeiat oua, impletituri, masti, ceramica, arta pictura naiva.
     Selectia a fost realizata de un juriu de specialitate compus din: insp. Beniamin Chira de la Inspectoratul Scolar Judetean Cluj, prof. univ. dr. Marcel Muntean de la Facultatea de Teologie Ortodoxa a ,,Universitatii Babes-Bolyai", dr. Tudor Salagean, managerul Muzeului Etnografic al Transilvaniei si Viorica Ciobanu, presedintele Asociatiei Mesterilor Populari Clujeni.
     Juriul a acordat urmatoarele premii:

ICOANE PE STICLA

Categoria clasele I-IV
Premiul I – Hideg Sofia - Seminarul Teologic Ortodox
Premiul II – Pintea Celia - Liceul Teoretic ,,Nicolae Balcescu"
Premiul III- Bura Alexandra - Liceul Teoretic ,,Nicolae Balcescu"
Mentiune – Sigartau Mara, Santa Alexandru - Liceul Teoretic ,,Nicolae Balcescu"

Categoria clasele V-VIII
Premiul I – Raza Serafim - Scoala Gimnaziala ,,Ioan Bob"
Premiul II - Rosu David - Seminarul Teologic Ortodox
Premiul III –  Chira Florin - Scoala Gimnaziala CRDEII
                       Baicu Alesia-Scoala Gimnaziala „Ion Creanga” Cluj-Napoca          
Mentiune –  Suatean Ovidiu si Bota Andrei- Seminarul Teologic Ortodox, Gherghisan Mihaela si Pop Alexia - Liceul Teoretic ,,Nicolae Balcescu", Boca Emilia - Lic. Program Sportiv Cluj-Napoca, Crisan Alexandra si Sotan Daria - Scoala Gimnaziala „Ion Creanga” Cluj-Napoca, Ilea Alesia - Lic.Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca, Hodis Alexandra si Szalontai Paula -Scoala Gimnaziala Mintiu Gherlii  
                    
Categoria clasele IX-XII
Premiul I- Moldovan Anda - Colegiul National Pedagogic ,,Gh. Lazar"
                  Pintea Georgiana - Seminarul Teologic Ortodox

PICTURA NAIVA

Premiul I– Muresan Alis - Scoala Gimnaziala Mintiu Gherlii
Premiul II – Rus Dana - Liceul de Informatica ,,Tiberiu Popoviciu"
Premiul III – Astilean Denisa - Liceul de Informatica ,,Tiberiu Popoviciu"

PODOABE DIN MARGELE

Categoria clasele I-IV
Premiul I – Man Teodora - Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Sabo Irina - Clubul Copiilor Gherla
Premiul III- Lacatus Maria  - Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” Dej

Categoria clasele V-VIII
Premiul I – Cornea Tania - Clubul Copiilor Gherla
Premiul II –Turi Anita - Clubul Copiilor Dej
Premiul III – Adam Diana - Scoala Gimnaziala CRDEII
                     Berki Andrei - Scoala Gimnaziala CRDEII
Mentiune - Pusztai Brianna- Lic.Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca

Categoria clasele IX-XII
Premiul I - Galu Lorena - Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Bilc Andreea-Lic. Tehnologic ,,Henri Coanda” Dej
                    Cremene Daniela - Lic. Tehnologic ,,Henri Coanda” Dej
Premiul III – Bugita Anamaria-Lic. Tehnologic ,,Henri Coanda” Dej

PRELUCRARE/DECORARE LEMN

Categoria clasele I-VIII
Premiul I– Cornea Andrei – Clubul Copiilor Gherla
Premiul II – Sztranyak Bianka - Scoala Gimnaziala ,,Kos Karoly" Izvoru Crisului
Premiul III –Tamas Csenge Tunde - Scoala Gimnaziala ,,Kos Karoly" Izvoru Crisului

Categoria clasele IX-XII
Premiul I – Balazs Andor - Clubul Copiilor Huedin
Premiul III – Gazdac Ambra - Colegiul National Pedagogic ,,Gh. Lazar"

CERAMICA

Categoria clasele I-IV
Premiul I – Vincze Orsolya - Clubul Copiilor Huedin
Premiul II – Lacatus Gabriel - Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” Dej
                     Kovacs Felix - Lic.Teoretic  ,,Gh. Sincai” Cluj-Napoca
                     Kovacs Ingrid-Lic.Teoretic ,,Gh. Sincai” Cluj-Napoca
Premiul III –Popa Stefania- Lic.Teoretic ,,Gh. Sincai” Cluj-Napoca
                      Dobos Maria- Lic.Teoretic ,,Gh. Sincai” Cluj-Napoca
                      Bucur Cristian- Lic.Teoretic  ,,Gh. Sincai” Cluj-Napoca
Mentiune - Cornea Matei - Clubul Copiilor Gherla, Prodan Vlad- Lic.Teoretic  ,,Gh. Sincai” Cluj-Napoca

Categoria clasele V-VIII
Premiul I - Bucur Gabriel - Liceul de Arte Vizuale ,,Romulus Ladea"
Premiul II - Kelemen Zsofia - Clubul Copiilor Huedin
Premiul III - Antoneac Livia - Scoala Gimnaziala ,,Avram Iancu” Dej

MASTI

Categoria clasele V-VIII
Premiul I – Tudoran Alesia - Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Bolba Ioana - Liceul de Informatica ,,Tiberiu Popoviciu"

Categoria clasele IX-XII
Premiul II – Mosneag Catalina - Liceul Teoretic ,,Avram Iancu" Cluj
Premiul II - Rete Ariana - Liceul Teoretic ,,Avram Iancu" Cluj

IMPLETITURI

Premiul I – Cipcigan Meda - Scoala CRDEII
                   Negru Diana - Clubul Copiilor Dej
Premiul II - Petric Alexandra - Liceul de Informatica ,,Tiberiu Popoviciu"
Premiul III - Isaiu Cezara - Scoala Gimnaziala ,,Avram Iancu” Dej

OUA INCONDEIATE

Premiul I – Kis Stefania - Colegiul National Pedagogic ,,Gh. Lazar"
                   Betlendi Eszter - Clubul Copiilor Huedin

CUSATURI

Categoria clasele I-VII
Premiul I – Maris Madalina - Scoala Gimnaziala Maguri Bogdanesti
Premiul II – Bogdan Alexandra - Scoala Gimnaziala Maguri Bogdanesti
Premiul III - Lapuste Teodora - Scoala Gimnaziala ,,Ion Creanga” Cluj
                     Motogna Daria - Scoala Populara de Arte ,,T.Jarda” Cluj
Mentiune - Bresan Roxana, Ples Larisa– Lic. Octavian Goga Huedin, Rus Mara - Liceul de Informatica ,,Tiberiu Popoviciu", Dragu Tecar Alexandra - Scoala Gimnaziala Caseiu-Rugasesti, Fodor Patricia, Coldea Andreea - Scoala Gimnaziala „Ion Creanga” Cluj-Napoca, Vidrean Sebastian, Drinda Stefania, Negrea Izabela, Negrea Sebastian-scoala Gimnaziala Maguri Racatau, Ianc Denisa, Maris Andreea-scoala Gimnaziala Maguri Bogdanesti.

Categoria clasele VII-XII
Premiul I - Pirv Maria - Lic.Teoretic ,,L.Blaga” Cluj-Napoca
Premiul II - Rusu Alexandru - Scoala Gimnaziala ,,Alexandru Vaida Voevod"
                  Korpos Angela Clubul Copiilor Huedin
Premiul III - Saitis Tania - Col. Nat. Pedagogic ,,Gh Lazar”
Mentiune - Leczfalvi Magda - Scoala Gimnaziala Caseiu – Rugasesti

REALIZARE PIESE DE COSTUM POPULAR

Premiul I - Gavris Nadia - Lic.Teoretic  „O.Goga” Huedin
Premiul II - Pop Maria - Col. Nat. Pedagogic ,,Gh Lazar”
Premiul III - Tarta Tudor - Clubul Copiilor Dej

TESUT

Premiul I – Raza Serena Maria - Scoala Gimnaziala  ,,Ioan Bob"
Premiul II – Macavei Ariana - Clubul Copiilor Gherla

     Cei cinci participanti (castigatori ai locurilor I) desemnati sa reprezinte judetul Cluj la Sibiu, in cadrul fazei nationale a Olimpiadei ,,Mestesuguri Artistice Traditionale", sunt urmatorii: Pintea Georgiana - Seminarul Teologic Ortodox - pictura icoane pe sticla, Galu Lorena - Clubul Copiilor Dej - podoabe din margele, Balazs Andor - Clubul Copiilor Huedin-prelucrare lemn, Pirv Maria - Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca - cusaturi, Cornea Tania - Clubul Copiilor Gherla - podoabe din margele. Ceilalti participanti rasplatiti cu Premiul I si II vor lua parte la Tabara de mestesuguri ,,Traditii Clujene”, organizata de C.J.C.P.C.T. Cluj, in cursul lunii august pe Valea Ierii.  
Copiilor le-a fost oferit si un program artistic sustinut de Mr. Nicu care a reusit sa incinga atmosfera cu cantece dedicate copiilor.
            
Biroul de presa
22 mai 2018