Acces gratuit baze date – Biblioteca Judeteana

Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, oferă acces gratuit la baze de date cu text integral, în cadrul “Proiectului bibliotecii virtuale”, proiect administrat de Departamentul de Stat al SUA.
Accesul la bazele de date se poate face începând cu data de 1 februarie 2011, exclusiv la secţia bibliotecii din sediul central, Cluj-Napoca, Calea Dorobanţilor, nr. 104, American Corner Cluj-Napoca, situată la etajul 5 pe partea de vest a clădirii.
       Vor putea fi accesate următoarele baze de date:
– EBSCOhost Resources – All EBSCOhost Resources – Cross Searchable, Library, Information Science & Technology Abstracts with full text, Regional Business News, Business Source Premier, Academic Search Premier, Fuente Academica, English Language Learner Reference Center, Literary Reference Center, GreenFILE;
– Gale Resources – All Gale Resources – Cross Searchable, Gale Virtual Reference Library, Gale Directory Library, GREENR – Global Reference on the Environment, Energy and Natural Resources, Gale Science in Context, Grzimek’s Animal Life, Global Issues in Context;
– Ebrary Public Library (with Elibro & Elivro);
– Encyclopedia Britannica;
– Encyclopedia Britannica for Kids;
– CQ Resources – CQ Global Researcher Plus Archive, CQ Researcher Online;
– Oxford Analytica;
– Pop Culture Universe.
      De acest nou proiect pot beneficia toţi cititorii bibliotecii, accesul realizându-se pe baza Permisului de intrare. Programul secţiei este: luni 12.00-20.00, marţi-vineri 8.00-16.00.
      „Prin intermediul acestei iniţiative venim din nou în sprijinul clujenilor, în special al celor care activează în domenii precum medicina şi dreptul, dar nu numai, oferindu-le acces gratuit la o serie de publicaţii de prestigiu pentru care ar fi trebuit altfel să plătească sume considerabile. Această facilitatea se adaugă tuturor celorlalte pe care le-am oferit prin intermediul Bibliotecii Judeţene „Octavian Goga”, referindu-ne aici doar la reducerile semnificative de tarife acordate anumitor categorii de clujeni precum şi la posibilitatea oferită cu diferite prilejuri de a obţine în mod gratuit permisul de intrare la Bibliotecă. Prin intermediul acestor măsuri ne propunem să facilităm accesul la informaţie şi cunoaştere al cât mai multor clujeni, conştienţi fiind că o resursă umană cât mai educată şi calificată profesional reprezintă un atu esenţial pentru judeţul nostru” a precizat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.

31.01.2011