ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Luni, 23 Aprilie 2018
ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurism Jurnalul Judetului ClujFormulareContact

Prima pagina > Comunicate > 80 milioane euro reabilitarea unor drumuri judetene

80 milioane euro reabilitarea unor drumuri judetene

Ref. 80 de milioane de euro, cea mai mare finantare nerambursabila europeana obtinuta pana acum de Consiliul Judetean Cluj pentru reabilitarea unor drumuri judetene

Luni, 18 decembrie 2017, Consiliul Judetean Cluj a incheiat trei contracte de finantare europeana care vizeaza reabilitarea si modernizarea unor drumuri judetene. Considerate a fi de importanta regionala si cunoscute sub denumirile de Drumul Apuseni si Drumul Bistritei, drumurile judetene in cauza au o importanta strategica din punct de vedere turistic si leaga judetul Cluj de judetele limitrofe. Contractele de finantare au fost semnate la Bucuresti de catre vicepresedintele Consiliului Judetean Cluj, domnul Marius Minzat.
     Drumurile judetene ce fac obiectul contractelor semnate astazi fac parte din Traseul Regional Transilvania de Nord care asigura conectivitatea cu reteaua europeana de transport TEN-T si vor beneficia de finantare europeana nerambursabila in cuantum total de 357.072.099,96 lei prin intermediul Programului Operational Regional 2014-2020. La aceasta suma se adauga contributia Consiliului Judetean Cluj de 8.854.673,4 lei. In lungime totala de 98,97 km, aceste drumuri judetene traverseaza si deservesc nu mai putin de 12 comune, respectiv Poieni, Sacuieu, Bontida, Borsa, Vultureni, Aschileu, Taga, Caianu, Palatca, Geaca, Jucu si Caianu.
     „Este o mare reusita pentru judetul Cluj intrucat vorbim de nu mai putin de 80 de milioane de euro, bani europeni, ce vor fi folositi la reabilitarea in profunzime a aproximativ 100 de km de drumuri judetene. Ma bucur ca la finalul a aproape doi ani de eforturi intense si dupa depasirea a numeroase obstacole, legate in special de intabularea drumurilor, am obtinut aceasta finantare extrem de consistenta. In acest fel, economisind banii pe care altfel ar fi trebuit sa ii cheltuim din bugetul judetului, vom putea aloca sume suplimentare continuarii marilor proiecte de dezvoltare a judetului si demararii unora noi“ a declarat presedintele Consiliului Judetean Cluj, domnul Alin Tise.
     Urmare a obtinerii finantarii europene, o parte a drumurilor judetene care initial urmau sa fie reabilitate cu bani proveniti din creditul de 50 de milioane de euro contractat de Consiliul Judetean vor beneficia de finantare europeana nerambursabila. In consecinta, noi sectoare de drumuri judetene vor putea fi incluse in lista celor care vor beneficia de lucrari de reabilitare si modernizare.
     In ceea ce priveste Traseul Regional Transilvania Nord, Drumul Apuseni, Proiectul 1 vizeaza doua tronsoane de drumuri judetene, si anume DJ 108K de la km. 26+455 la km. 29+495 si DJ 764B de la km. 0+000 la km. 22+164,500, in lungime totala de 25,2 km.
     Proiectul 2 din cadrul Traseului Regional Transilvania Nord, Drumul Bistritei, cuprinde DJ 109 de la km. 0+000 la km 31+976, care se intinde pe circa 31,98 km, in timp ce Proiectul 3, parte a aceluiasi traseu, vizeaza trei sectoare de drumuri judetene, respectiv DJ 172A de la km. 33+000 la km. 39+452, DJ 161G de la km. 0+000 la km. 18+406 si DJ 161 de la km. 0+000 la km. 16+933,100, cu o lungime totala de 41,79 km.

18 decembrie 2017