ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Vineri, 21 Iulie 2017

Prima pagina > Comunicate > 40.000.000 de lei pentru sustinerea investitiilor publice locale din judetul Cluj

Comunicat de presa
Ref. 40.000.000 de lei pentru sustinerea investitiilor publice locale din judetul Cluj

Presedintele Consiliului Judetean Cluj, domnul Alin Tise, a initiat un proiect de hotarâre privind nominalizarea sumei de 40.000.000 de lei constituita din cota de 20% din impozitul pe venit si din sume defalcate din TVA, pe unitati administrativ-teritoriale, pentru achitarea arieratelor, rambursarea ratelor la împrumuturile contractate, pentru sustinerea programelor de dezvoltare locala si pentru sustinerea proiectelor de infrastructura care necesita cofinantare locala.
     Suma nominalizata reprezinta cota care revine judetului Cluj potrivit comunicarii oficiale a Directiei Generale Regionale a Finantelor Publice, respectiv 7.002.000 lei sume defalcate din TVA, 32.850.000 lei din cote defalcate din impozit pe venit încasat si 148.000 lei sume ramase nerepartizate la finele anului 2016.
     În acest context, pentru o cât mai corecta si eficienta repartizare a acestor fonduri, Consiliul Judetean a solicitat tuturor consiliilor locale din judet sa comunice, în regim de urgenta, o prioritizare a nevoilor cu care se confrunta în ceea ce priveste sustinerea cofinantarii programelor de dezvoltare locala si a proiectelor de infrastructura locala, finalizarea implementarii proiectelor finantate din fondurile Uniunii Europene, dar si pentru achitarea arieratelor, respectiv rambursarea ratelor la împrumuturile contractate.
     „Urmare a acestui proiect pe care îl voi supune aprobarii plenului Consiliului Judetean, unitatile administrativ-teritoriale din judet vor primi importante sume de bani pentru cofinantarea investitiilor publice locale, menite sa contribuie la cresterea calitatii vietii locuitorilor acestor comunitati”, a declarat Presedintele Consiliului Judetean Cluj, domnul Alin Tise.
     Astfel, în urma analizarii cererilor primite din partea unitatilor administrativ-teritoriale clujene, dar si a consultarii primarilor din judet, în calitatea acestora de ordonatori principali de credite, prin proiectul initiat de presedintele Consiliului Judetean se propune repartizarea unor sume semnificative pentru cofinantarea unor importante lucrari de investitii care vizeaza, în principal, întretinerea drumurilor comunale, pietruiri de drumuri si ulite, proiectarea si construirea de poduri si podete, amenajarea de trotuare, edificarea sau reabilitarea caminelor culturale si a bazelor sportive, reparatii la cabinetele medicale, dotarea unor scoli si gradinite, amenajarea sau reabilitarea locurilor de joaca pentru copii, reabilitarea de piete, modernizari ale punctelor de colectare selectiva a deseurilor, etc.

8 Martie 2017