ConsiliulProgrameExecutivJudetul ClujTurismReprezentanta Bruxelles Joi, 30 Martie 2017

Prima pagina > Comunicate > 19 noi biblioteci in Programul Biblionet

19 noi biblioteci in Programul Biblionet

CONSILIUL JUDEŢEAN CLUJ

Ref: Acces gratuit la internet în 57 de biblioteci publice din judeţ prin programul Biblionet – Lumea în biblioteca mea

Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”, instituţie de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, anunţă intrarea a încă 19 biblioteci publice din judeţul Cluj în programul Biblionet - Lumea în biblioteca mea, runda a patra, respectiv bibliotecile publice comunale din Aşchileu, Buza, Căianu, Căpuşu Mare, Căşeiu, Cătina, Ceanu Mare, Cojocna, Floreşti, Iara, Mănăstireni, Mărişel, Moldoveneşti, Sânpaul, Sic, Tritenii de Jos, Unguraş, Vad şi Vultureni.
      De asemenea, au mai fost acceptate în runda a patra a programului o secţie din Sediul Central, Filiala “Traian Brad”, Filiala Kogălniceanu şi Filiala Bibliosan ale Bibliotecii Judeţene “Octavian Goga” Cluj.
      Numărul bibliotecilor selectate anterior în program la nivelul judeţului Cluj este de 38 biblioteci municipale, orăşeneşti şi comunale, precum şi biblioteci filiale, finanţarea atrasă către aceste biblioteci fiind de peste 1.000.000 de lei şi a constat în echipamente IT şi licenţe, precum şi cursuri de instruire pentru bibliotecari.
     “Oferirea accesului la informaţie prin intermediul tehnologiei şi al internetului, a determinat schimbarea rolului bibliotecilor publice, acestea devenind centre ale comunităţii şi instrumente ale dezvoltării socio-economice în mediul rural, centre de informare şi educaţionale pentru toate categoriile de public, în mediul urban. Scopul programului Biblionet este tocmai acela de a oferi servicii moderne către publicul larg, investind astfel în   viitorul comunităţii”, a declarat Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Horea Uioreanu.
      Biblionet - Lumea în biblioteca mea este un program cu o durată de cinci ani care va facilita accesul gratuit al publicului larg la informaţie, prin dezvoltarea unui sistem de biblioteci publice moderne în România. Prin cursurile de formare şi tehnologia furnizată, Biblionet va ajuta bibliotecile să asigure servicii în comunităţile locale.

08.08.2012