17 noi biblioteci in Programul Biblionet

Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj, instituţie de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, anunţă intrarea a încă 17 biblioteci publice din judeţul Cluj în programul Biblionet – Lumea în biblioteca mea, runda a treia, respectiv bibliotecile comunale din Apahida, Baciu, Chinteni, Ciucea, Cuzdrioara, Dăbâca, Fizeşu Gherlii, Frata, Gilău, Gîrbău, Iclod, Margău, Mica, Mintiu Gherlii, Săvădisla, Ţaga şi Biblioteca Municipală Turda – Filiala Oprişani.
       Prin acest program cele 20 de biblioteci din judeţul Cluj selectate anterior (Turda, Dej, Gherla, Huedin, Câmpia Turzii, Aiton, Borşa, Cămăraşu, Câţcău, Chiuieşti, Jucu, Luna, Măguri Răcătău, Mihai Viteazu, Negreni, Mociu, Poieni, Recea Cristur, Săcuieu şi Sănduleşti) au beneficiat deja de o finanţare de 654.688,88 lei, constând în echipamente de ultimă generaţie, software şi cursuri pentru bibliotecari. De asemenea, tot prin intermediul acestui program a fost donat şi un soft educaţional. Serviciul de calculatoare cu internet pentru public oferit prin programul Biblionet a demarat din luna noiembrie 2010.
       Biblionet – Lumea în biblioteca mea este un program cu o durată de cinci ani care va facilita accesul gratuit al publicului larg la informaţie, prin dezvoltarea unui sistem de biblioteci publice moderne în România. Prin cursurile de formare şi tehnologia furnizată, Biblionet va ajuta bibliotecile să asigure servicii în comunităţile locale.
      Comitetul de Selecţie a fost format, alături de echipa IREX, din reprezentanţii următoarelor organizaţii partenere: American Chamber of Commerce România, World Vision România, Peace Corps România, Asociaţia Comunelor din România, E-Civis, CIPE România, Microsoft România.
       Rezultatele finale ale evaluării au fost obţinute prin punctarea riguroasă şi standardizată a: fiecărei aplicaţii scrise a bibliotecii judeţene candidate alături de reţeaua de biblioteci locale propuse; scrisorii de intenţie (care arată viziunea privind dezvoltarea bibliotecii şi rezultatele anticipate de biblioteca judeţeană în urma participării în programul Biblionet); vizitelor în teren (atât la biblioteca judeţeană cât şi la un număr semnificativ de biblioteci locale din fiecare judeţ).
      Prin intermediul Programului Biblionet urmează a fi realizată în bibliotecile publice din judeţul Cluj o reţea de centre dotate cu calculatoare şi alte echipamente IT care vor facilita accesul publicului la informaţie, beneficiind de bibliotecari instruiţi pentru a oferi publicului servicii noi şi moderne în acord cu cerinţele de informare ale secolului 21.
       La nivel naţional 566 de biblioteci vor intra în program începând cu toamna acestui an, ridicând la peste 1400 numărul total de biblioteci partenere ale Biblionet în toate cele 41 de judeţe ale ţării şi în municipiul Bucureşti.
        “Acest program cu finanţare nerambursabilă contribuie în mod decisiv la transformarea celor 37 de biblioteci din judeţul Cluj în adevărate biblioteci ale mileniului III, cu respectarea celor mai exigente standarde europene din domeniu. Scopul acestuia este tocmai acela de a oferi servicii moderne către publicul larg, de a contribui activ la  reducerea decalajelor între mediul rural şi mediul urban, întrucât orice investiţie în educaţie, cultură şi cunoaştere reprezintă până la urmă o investiţie pentru viitorul comunităţii şi al copiilor noştri. Consiliul Judeţean Cluj sprijină întru totul derularea acestui proiect întrucât conştientizăm pe deplin faptul că dezvoltarea durabilă şi armonioasă a întregului judeţ presupune  alături de drumuri de calitate, alimentare cu apă sau canalizare şi şanse egale pentru toţi locuitorii judeţului, inclusiv prin asigurarea accesului deplin la informaţie, cultură şi cunoaştere”, a declarat Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.

04.08.2011